www.aptiekasriga.lv

Ilga un kvalitatīva dzīve, jeb kā pagarināt savu dzīves ilgumu

Daudziem no mums doma par dzīvošanu līdz 100 gadu vecumam šķiet utopiska. Jo dzīves ilgums vidējam Latvijas iedzīvotājam ir zem 75 gadu vecuma, (labākajā gadījumā), ņemot vērā to, ka vīrieši dzīvo īsāku dzīvi nekā sievietes. Par iemeslu tam ir neveselīgs dzīves veids, kaitīgie ieradumi, pārstrādāšanās visas dzīves garumā, ģenētika (iedzimtība). Visi šie faktori izraisa saslimšanas, kuras rezultātā ietekmē mūsu dzīves kvalitāti un ilgumu.

 

Protams, domāt par vecumdienām 30 gadu vecumā ir savādi, jo tas taču ir tik tālu. Tomēr, jo ātrāk sāk būvēt pamatus, jo labāk.

Tātad, kas būtu jāuzlabo savā ikdienā, lai dzīves kvalitāte uzlabotos?

Ilgdzīvotājus no dažādām pasaules valstīm vieno viens no faktoriem - uztura kvalitāte. Viņu uzturā, galvenokārt, ir augu izcelsmes produkti (dārzeņi, augļi, zaļumi, graudi un pākšaugi). Dzīvnieku izcelsmes produkti (gaļa, piena produkti) tiek uzņemti vienu līdz divas reizes nedēļā. Pārējās ēdienreizēs augu izcelsmes produkti tiek papildināti ar jūras produktiem. Ilgdzīvotāju vidū nav novērojama pārēšanās un ēdienreizes ir regulāras.

"Jaunības" produkti: ogas, pupas, zivis, dārzeņi, rieksti, ķiploks, olīveļļa, tumšā šokolāde, pilngraudi.

Fiziskās aktivitātes ir vēl viens no faktoriem, kas labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu. Tām jābūt mērenām, bet regulārām. Piemēra, ilgas pastaigas brīvā dabā ar mainīgo segumu. Nav obligāti nodoties augstas intensitātes treniņos un piedalīties sporta sacensībās, lai uzlabotu un saglabātu veselību. Pietiek ar to, ja ikdienas kustības ir biežākas un ilgstošas – uz darbu un no tā iet kājām, vai braukt ar divriteni, pastaigāties ar suni, aktīvi pavadīt laiku ar bērniem ārā, vai vienkārši doties pastaigā tuvākajā parkā. Mērenas nodarbības kā joga, pilates, kā arī rīta rosme pēc pamošanās uzlabos pašsajūtu.

Ja tomēr pārvietoties kājām nav iespējams lielu attālumu dēļ, bet darba režīms ir sēdošs, situāciju glābs fiziskas nodarbības iekštelpās – sporta un fitnesa klubos.

Vēl viens svarīgs faktors ir psiholoģiskā atmosfēra, kurā cilvēks ikdienā uzturas. Ir svarīgi izvairīties no stresa un ar to saistītām situācijām, bet arī jāprot stresa situācijā pareizi reaģēt un rīkoties, lai neizjauktu līdzsvaroto psiholoģisko stāvokli. Ir jādara un jāstrādā darbs, kas patīk un sagādā gandarījumu, jāpavada vairāk laika ar tuviniekiem un draugiem, jālutina sevi, vairāk jāsmaida un jāsmejas.

Mūsdienās, pateicoties medicīnas attīstībai, ir iespējams ārstēt smagas saslimšanas, svarīgākais – izmantot šīs iespējas un regulāri veikt medicīniskos izmeklējumus.

Kā nodzīvot līdz 100?

 

  1. Sastādiet jūsu ģimenei tipisko slimību sarakstu. Apspriediet šo slimību profilakses iespējas ar savu ģimenes ārstu.
  2. Novērtējiet savu uzturu. Vai uzturs ir pietiekams, vai produktu klāsts ir dažāds? Cik bieža ir pārēšanās vai tieši pretēji – ēdienreizes ir nepietiekamas? Cik kvalitatīvus produktus Jūs izvēlaties?
  3. Centieties regulāri veikt fiziskas aktivitātes. Nav jāskrien maratoni, bet arī pastaiga vienu reizi mēnesī neuzlabos pašsajūtu un veselību. 8000 soļu dienā ir jāveic katru dienu.
  4. Uzstādiet mērķi. Mērķis, kura dēļ mosties katru rītu un dzīvot pilnvērtīgu dienu. Tas var būt – ģimene, bērni, aizraušanās (hobijs), ceļošana, vai arī viss kopā vienotā harmonijā. Galvenais, lai ceļš un šo mērķi sagādā prieku un gandarījumu.
  5. Pietiekama atpūta. Galvenokārt, tas ir pilnvērtīgs miegs (ne mazāk kā 7stundas diennaktī). Kā atpūta var būt arī jogas nodarbība, masāžas apmeklējums, mierīgs vakars lasot, vai ģimenes lokā.

Izvērtējiet savas prioritātes, sastādiet tās pareizi! Tā, lai tās nenodara ļaunumu jūs veselībai un pašsajūtai. Jo Jūs esat pats dārgākais, kas Jums ir.

 

Rakstu sagatavoja VF trenere Elizabete Zandberga

Resursi http://www.vesels.lv